11:57

Biokominki

Biokominki
Biokominek w domu czyli za i przeciw
Mimo iż tradycyjne kominki opalane drewnem, tworzą niepowtarzalna atmosferę w domu nie zawsze jest możliwość montażu, ponieważ główny problem stanowi brak przewodu kominowego.



Po wprowadzeniu na rynek biokominków, „wymarzony kominek” może mieć każdy. Biokominek jest uniwersalny w zastosowaniu, a co najważniejsze że nie wymaga podłączenia do przewodu kominowego.










Poznajmy zatem wady oraz zalety biokominków
Zalety:
- nie wymaga podłączenia do komina
- służy jako dekoracja wnętrz – duży wybór modeli na rynku o różnych kolorach i kształtach
- łatwy w instalacji
- mobilność – można zmieniać ich położenie jak w przypadku innych mebli
- zastosowanie wewnątrz oraz zewnątrz np.. taras, balkon
- biopaliwo- bezwonne i bezdymne spalanie
- dodatkowe źródło ciepła
- nie wytwarza popiołu jak w przypadku tradycyjnego kominka
- nawilżanie powietrza – wytwarzanie pary wodnej
Wady:
- mała moc grzewcza
- wnętrze w których używany jest biokominek, powinno być regularnie wietrzone
- koszty biopaliwa- godzina użytkowania to koszt 5-8 zł ( 3 godz /1,5 litra, cena za litr wynosi 9-15zł)




Paliwo do biokominka
Biokominek opalany jest biopaliwem, czyli bioetanolem. Jest to paliwo ekologiczne i bezpieczne. Można je kupić w postaci płynnej lub żelowej. Bioetanol płynny wlewa się do specjalnego zbiornika w biokominku i podpala zapalarką. Dobrej jakości biopaliwo daje stosunkowo wysoki płomień, pali się równomiernie i nie wydziela zapachu, ani nie dymi.
Parametry cieplne, czyli porównanie kaloryczności różnych surowców: biopaliwo ok. 30 MJ/kg, drewno 12MJ/kg, benzyna 45MJ/kg, węgiel kamienny 24 MJ/kg.









12:51

Beton, Stal, Drewno w mieszkaniu? a jednak...

Beton, Stal, Drewno w mieszkaniu? a jednak...
Beton, drewno, stal
kojarzone jaki materiały budowlane, zimne, nieprzyjemne, surowe.

Kto by pomyślał  że to właśnie te materiały będą do tego stopnia popularne i są jednym z głównych składników w wystroju nowoczesnej i designerskiej  architektury.

Do niedawna  sytuacja nie do pomyślenie żeby w domu czy mieszkaniu pojawił się beton w różnych formach, czy jako dekoracje betonowe (doniczki, świeczniki, itp.) czy jako wystrój ścian w formie dzisiaj tak popularnych płyt betonowych.
W chwili obecnej z betonu można nabyć niesamowite rzeczy, np. lampy, zegary, blaty stołowe, a nawet zlewozmywaki oraz umywalki.


Stal równeż kojarzona raczej z ciężkim przemysłem, dużymi konstrukcjami, natomiast dzisiaj również podobnie jak beton stanowi element wystroju i dekoracji w naszych domach

Z drewnem jest troszkę inaczej ponieważ patrzymy na ten materiał jako bardziej przyjemny i ciepły, używany od dawna do wystroju wnętrz. 
Drewno nadaje przytulny klimat, a zwłaszcza drewniany domek zimową porą w górach.
W większości domów znajduje się chociaż  element derwniany, meble z litego drewna, schody, drzwi.
A jeżeli nie posiadamy żadnej rzeczy z litego drewna to wydaje mi się że znajdzie się jakaś imitacja drewna, czy nawet  tak bardzo popularne panele podłogowe, posiadające wzory  usłojenia drewna.


Natomiast dzisiejszy design i moda wiąże te materiały ze sobą, w wyniku czego powstają fantastyczne czasem niewyobrażalne rzeczy.
Oczywiście żeby stworzyć takie „mieszane dzieło” potrzeba różnych prób, projektów, pracy ale efekt jest niesamowity czasem zapiera dech w piersiach
Ja również jestem fanem i zwolennikiem takich „mieszanych dzieł”, do tego stopnia że sam stworzyłem ławkę dębowo-stalowa (stal nierdzewna), a w trakcie realizacji jest biurko dębowo-betonowe ale o tym w osobnym poście.







13:27

Darmowe zdjęcia na Bloga- tylko skąd?

Darmowe zdjęcia na Bloga- tylko skąd?

Chyba każdy zakładając  swojego bloga zastanawiał się „skąd brać” zdjęcia, w taki sposób by nie narazić się autorowi wykorzystanej fotografii –czyli  coś w stylu "wykorzystam czyjeś zdjęcie"
W tym przypadku musimy uważać by po czasie nie odezwał się do nas właściciel, autor zdjęcia czy nawet jego prawnik.
Natomiast wykorzystywać zdjęcia ze stron płatnych „nie płacąc”, czyli krótko mówiąc z widocznym znakiem wodnym na środku świadczy o braku profesjonalizmu oraz jest nie zgodne z prawem.
Czy najlepszym źródłem jest wykorzystywanie własnych fotografii ?
To prawda, bo chyba nie ma dzisiaj osoby która narzeka na brak aparatu w smartfonie, czy nie posiada  popularnej „cyfrowki”, czy nawet lustrzanki. Możesz pomyśleć że na tym koniec, sprawa rozwiązana. W pewnym sensie masz rację bo to Ty decydujesz jakie zdjęcia zamieścisz na swojej stronie.
Jeśli jednak chcesz umieszczać na blogu profesjonalnie wyglądające fotografie musisz się liczyć z obróbką, a co za tym idzie? Umiejętność obróbki, siedzenie przed komputerem, cenny czas,  dlatego dla wielu osób może to  być przeszkodą czy też prowadzić do zniechęcenia.
Zatem pytanie skąd brać wysokiej jakości fotografie, które możemy wykorzystać nie naruszając praw autorskich?
Jest na to sposób, istnieje wiele darmowych serwisów oraz banków zdjęć  z których to fotografie można wykorzystać prywatnie oraz komercyjnie.

Poniżej dwa podstawowe rodzaje licencji:
  • CCBY – możemy używać zdjęć, ale musimy wskazać ich autora
  • CC0 – możemy swobodnie korzystać z określonych materiałów do celów prywatnych i komercyjnych bez wskazania autora

   Wykaz serwisów oferujących darmowe zdjęcia (większość oznaczonych rodzajem licencji):




Copyright © 2016 LIFEinDESIGN , Blogger